ترکیبات چوب پلاست


پلیمر های گرما نرمPE،PP و PVC و … به صورت تازه یا بازیافتی

پلی اتیلن (PE)
پلی اتیلن با نام انگلیسی Polyethylene و علامت اختصاری PE ساده ترین و پرکاربردترین پلیمر موجود می باشد. پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و دارای مقاومت الکتریکی بالایی است بنابراین پلی اتیلن یک عایق عالی می باشد. بنابراین از پلی اتیلن در عایق کردن سیم ها و کابل های الکتریکی و بسیاری از مواد الکتریکی استفاده می شود. عایق گرمایی خوبی است ولی دمای ذوب پایینی دارد (106-130 درجه سانتیگراد با توجه به جرم ویژه آن). سه نوع پلی اتیلن تجاری وجود دارد که از نظر ساختار مولکولی و دانسیته با هم تفاوت دارند. این سه نوع پلی اتیلن عبارتند از: پلی اتیلن با دانسیته پایین (LDPE)، پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE)و پلی اتیلن با دانسیته بالا.

پلی پروپیلن (PP)
پلی پروپیلن ساختار شیمیایی شاخه دار میکروسکپی دارد . این ساختار عمدتاً خواص شیمیایی و دیگر خواص
پلی پروپیلن را تعیین می کند. در سال های اخیر استفاده از پلی پروپیلن به دلیل نظم ساختمانی و استحکام کافی و سفتی بیشتر، محدوده دمای بالاتر و جلای ظاهری بیشتر، مقاومت در برابر ضربه بالا، خواص الکتریکی مطلوب، دوام زیاد در مقابل اسیدها، بازها و نمک ها نسبت به پلی اتیلن بیشتر شده است. ولی عیب پلی پروپیلن در این است که در شکننده تر از پلی اتیلن است، به خصوص در دمای پایین که سفت است و ساخت اتصال با پیچ یا میخ بر روی آن مشکل است. پلی پروپیلن به دو دسته تقسیم می شود، هموپلی مرها و کوپلی مرها. هموپلی مرها کریستالی ترند و دمای ذوب آنها 165-161 درجه سانتی گراد است. دمای ذوب کوپلی مرها 155-140 درجه سانتی گراد است.

پلی ونیل کلراید (PVC)
پلی وینیل کلراید (PVC) از منومر ونیل کلراید تهیه می شود. دو نوع فرم عمده PVC وجود دارد، صلب (بدون انعطاف) و نرم (دارای انعطاف).این پلی مر از دمای 160 درجه سانتی گراد شروع به ذوب شدن می کند. یک خاصیت مهم PVC خواصیت تاخیر اندازی شعله است. زمانی که PVC می سوزد گاز HCL تولید می شود. این گاز سنگین تر از هوا است و لذا با محروم سازی شعله از اکسیژن، باعث خاموش شدن آن می شود. PVC در مقایسه با پلی اتیلن و پلی پروپیلن دانسیته بالاتری دارد ولی عیب عمده آن عدم ثبات حرارتی و شکنندگی بالای آن است.

 آرد چوب یا سایر مواد لیگنوسلولزی و معدنی (پرکننده ها)

پرکننده ها(  تقویت کننده ها ) به دو دسته پرکننده های آلی شامل آرد و الیاف چوب و پسماندهای کشاورزی و ضایعات حاصل از انواع کاغذ و پرکننده ها معدنی شامل تالک، کربنات کلسیم، خاک رس و الیاف سنتزی الیاف شیشه، الیاف کربن و آرامیدتقسیم می شوند. در این میان پرکننده های معدنی که در ابتدا بیشتر مورد استفاده بودند، سبب بهبود قابل ملاحظه خواص مکانیکی چندسازه می شدند؛ اما با پیشرفت علم و دانش پرکننده های آلی باتوجه به قیمت پایین، دانسیته کم، قابلیت پر کنندگی زیاد، دسترسی به انواع گوناگونی از الیاف در سرتاسر جهان، قابلیت تخریب بیولوژیکی در طبیعت، ضریب انبساط حرارتی کم، تجدید شوندگی، عدم سایش ماشین آلات و عدم تولید مواد سمی بعد از سوختن، جای پر کننده های معدنی را گرفت. بنابراین با ورود الیاف و پرکننده های سلولزی به صنعت چوب پلاستیک مواد مرکب چوب که شامل الیاف چوب یا دیگر مواد لیگنوسلولزی به عنوان پرکننده یا تقویت کننده و ترموپلاستیک هامی باشند، متولد شدند.

 مواد افزودنی (جفت کننده ها، روان کننده ها، فوم کننده ها، پایدار کننده ها، مواد ضدآتش، مواد ضد تخریب و ….)

در فرآیند ساخت چوب پلاستیک علاوه بر مواد اولیه اصلی ترکیبات دیگری نیز عموما تا میزان 1 الی 10 درصد مورد استفاده قرار می گیرند که این مواد را افزودنی ها می نامند. افزودنی ها از اجزا مهم در فرمولاسیون کامپوزیت های چوب پلاستیک هستند که نقش کلیدی در فرایند پذیری، پایداری حین فرایند، میزان دبی، صافی سطح قطعه،  همچنین خواص مکانیکی، دوام و کارکرد آن دارند. مواد افزودنی شامل دسته های فراوان و ترکیبات متفاوت شیمیایی هستند که جهت تامین ویژگی‌های مختلفی همچون اصلاح خواص مکانیکی،پایدارسازی و تسهیل فرایند پذیری چوب پلاستیک مورداستفاده قرارمی گیرند. اگرچه میزان مصرف افزودنی ها درفرمولاسیون چوب پلاستیک کم است اما همین مقدار تاثیرعمده ای بر فرایندپذیری، خواص مکانیکی و همچنین قیمت تمام شده محصول دارد. بسته به نوع پلیمر مصرفی و کاربرد نهایی چوب پلاستیک میزان و درصد استفاده از مواد افزودنی فرق می کند. حضور برخی افزودنی ها جهت تولید محصولات چوب پلاستیک الزامی است.